Фармацевтична оцінка дії ізамбену при артритах і артрозах.

Доклад к III Международной научно-практической конференции «ЖИВОТНЫЕ-КОМПАНЬОНЫ В СОВРЕМЕННОМ ОБЩЕСТВЕ: ПРОБЛЕМЫ СОДЕРЖАНИЯ И ОБРАЩЕНИЕ»

Панько М.Ф., Бойко Г.В., Шевчук Я.О.

Національний університет біоресурсів і природокористування України

boikogv@ukr.net

Межа ХХ та ХХІ століття ознаменувалася суттєвими подіями в фармакології та клінічній ревматології — впровадженням у медичну практику нової за фармакодинамічними властивостями групи нестероїдних протизапальних лікарських засобів (НПЗЛЗ) — селективних та неселективних інгібіторів ЦОГ. Завдяки виявленню понад 30 років тому J. Vane та його послідовниками багатьох властивостей циклооксигеназ та їх ізоферментів ЦОГ-1 та ЦОГ-2, вже у 90-ті роки в фармакотерапію ревматичних та інших хвороб опорно-рухового апарату, сполучної тканини, інших захворювань увійшли такі відомі на сьогодні лікарські засоби, як мелоксикам, німесулід, целекоксиб, рофекоксиб тощо. До теперішнього часу ведуться активні пошуки оптимального фармакотерапевтичного “коридору” для кожного із зазначених лікарських засобів, але в цілому можна стверджувати, що з’явилися нові перспективи підвищення ефективного та безпечного застосування НПЗЛЗ у клінічній практиці.

Таким чином, фармакотерапія болю та запалення продовжує залишатися важливим розділом фармакотерапії захворювань тварин. Впровадження інгібіторів ЦОГ-2, з одного боку, зробило лікування більш безпечним, з іншого боку - привернула увагу до ряду аспектів протизапальної та анальгетичної терапії НПЗП. Нові дані про позитивні і негативні властивості НПЗЛЗ дозволять лікарям надавати більш кваліфіковану допомогу пацієнтам з болями різної природи, підвищити якість життя останніх і уникнути помилок, які можуть привести до небажаних наслідків для здоров'я і навіть життя пацієнтів. Для правильного використання НПЗЛЗ і грамотного вибору діючої речовини слід детально розуміти механізм дії і приналежність діючої речовини до тієї чи іншої групи. У руках досвідченого лікаря НПЗЛЗ - надійний і зручний інструмент, що дозволяє досягти швидкого полегшення страждань тварини та покращення якості її життя. Невміле використання НПЗЛЗ без урахування їх фармакологічних властивостей та індивідуальних особливостей пацієнта нерідко обертається не тільки розчаруванням в їх ефективності, а й розвитком ускладнень.

Основною метою роботи є визначення ефективності використання нестероїдних протизапальних засобів у комплексній терапії собак з ураженнями суглобів (гострі артрити, артрози, дисплазії тазостегнових або ліктьових суглобів, розриви передньої хрестоподібної зв’язки), а також порівняння ефективності препаратів різних хімічних груп (бутадіон, рімаділ і мелоксикам).

Аналіз статистичних даних захворюваності собак запальним процесами суглобів вказую на певну сезонність прояву захворювань (осінь-зима), частота вражень суглобів при цьому на 32 % вища, ніж у весняно-літній періоди. Основними причинами виникнення хвороби є травматичні ушкодження. Частіше захворювання виникає у тварин віком від 2 до 10 років.

Основними клінічним ознаками захворювань суглобів є: кульгавість спираючого типу, болючість в ділянці суглобу, гаряче на дотик припухання,збільшення суглоба в об’ємі та обмеження рухливості. До призначення лікування у хворих тварин відмічали підвищення температури тіла вище фізіологічних параметрів для тварин даного виду на 2,3 %, прискорення частоти пульсу на 15,5 % та дихання – на 12,6 %.

Нестероїдні протизапальні препарати (бутадіон, амізон) сприяють відновленню функції суглобів, зменшують запальну реакцію, відновлюють процеси азотового, вуглеводного обмінів, відновлюють активність досліджуваних ферментів. Однак, нашими дослідженнями встановлено, що найбільш ефективним засобом при лікуванні хвороб тварин із запальними процесами суглобів є амізон у запропонованих дозах. Бутадіон проявляє протизапальну дію, але викликає ускладнення з боку травного каналу та потребує продовження терміну надання лікувальної допомоги від 5 до 10 діб і додаткових витрат на реабілітацію спричинених ускладнень.

Уведення досліджуваних препаратів хворим тваринам із запальними процесами суглобів у хворих собак відновлює до фізіологічних параметрів морфологічний склад крові. Отримані результати досліджень підтверджуються значним покращенням загального стану хворих тварин та відновленням у них після лікування функції вражених суглобів. Відмічена тенденцію до наближення показників лейкоцитарної формули до меж фізіологічних параметрів після застосовування різних нестероїдних протизапальних препаратів вказує на нормалізацію процесів кровотворення, на що вказує зменшення відсотку незрілих форм нейтрофілів, і зменшення інтоксикації, свідченням чого є зниження кількості еозинофілів.

Застосування бутадіону та амізону сприяє відновленню процесів обміну білків та вуглеводів. Встановлене зменшення вмісту сечовини і білірубіну у крові тварин після проведеного лікування різними протизапальними препаратами свідчить про покращення і видільних функцій організму. Тобто, відмічається нормалізація функцій печінки, як основного органу, відповідального за обмін речовин і видалення із організму метаболітів.

Зниження активності трансаміназ, в першу чергу АлАТ, також свідчить про нормалізацію функцій печінки у хворих тварин після застосування протизапальних препаратів. Нормалізація різних ланок обміну речовин призводить до швидшого відновлення функцій організму в цілому і швидкого відновлення структури та функції суглобів зокрема із усуненням ознак запалення.

ВИСНОВОК

Рекомендуємо фахівцям ветеринарної медицини застосовувати протизапальний та імуностимулюючий препарат амізон у комплексі лікування хворих тварин з ураженнями суглобів у дозі 10 мг/кг маси тіла два рази на добу упродовж 15 діб.

 

 Address:

61031 Kharkov

pr-t Gagarina, 358

      

 Hours:

Mon - Fri 8:00 to 17:30

 

 Veterinary clinic

every day 9:00 to 17:00