Стерилізація домашніх улюблеців. Або міфи про "щасливе материнство" собак та котів

Коли вдома з'являється чотирилапий улюбленець у більшості людей виникають питання: «що робити коли він виросте і захоче знайти "свою другу половину"» або ж "що робити з кошенятами або цуценятами", які можуть виникнути якщо вихованець все ж таки знайде своє кохання?
Запитань багато, а ось відповідей мало. Звичайно знаходяться "компетентні" порадники з ближнього оточення господаря, які розповідають "страшилки" та нісинітниці про щастя материнства серед котів та собак. А по факту: відповіді немає і нічого не зрозуміло.
Чимало господарів мучають себе питанням: каструвати, стерилізувати, давати гормональні препарати чи терпіти? Але все відразу стане зрозумілим, якщо розкласти все по поличках.
Коли домашній вихованець підросте, у нього починаються зміни поведінки: тварина стає більш зосередженою, принюхується до одягу та взуття, прислухається до звуків, що лунають із вулиці. Змужнілі кобелі починають мітити дерева і стовпи, а у сук, що підросли, починається тічка. Такі собаки привертають увагу протилежної статі. Тварини стають менш слухняними і намагаються втекти у своїх амурних справах (особливо кобелі). Не варто ображатись на таку поведінку собаки – це інстинкт і сперечатися з природою неможливо.
У сімейства котячих все ще цікавіше. Сеча самців набуває специфічного різкого, неприємного запаху, цей аромат стійкий і позбутися його дуже складно. Багато котів починають мітити все, що бачать у будинку: підлога, стіни, штори, взуття, одяг, меблі і все, до чого можуть дістатися. Деякі починають надавати знаки уваги своїм господаркам і, не отримавши бажаної відповіді, поводяться агресивно, нападають на ноги, руки, сильно дряпаються і кусаються. Після, каються (звичайно ж не всі, це ж коти) і дивляться винуватим поглядом. Багато вихованців завивають ночами. Кицьки в цьому плані простіше, вони теж приділяють знаки уваги своїм господарям. Під час «охоти» (так називається тічка у кішок) кішки мурчать, катаються на спині, обтираються об предмети. Багато кішок несамовито кричать ночами не даючи спати всім домочадцям. Деякі котячі йдуть на крайнощі - намагаються втекти на поклик природи, а якщо ви живете на високих поверхах багатоквартивного дому, - це може закінчитися трагедією.
Якщо ви не займаєтеся професійним розведенням і тварина не становить племінної цінності (не має породного родоводу), її бажано каструвати (стерилізувати). Деякі люди порозумілися з улюбленцем або просто змирилися з таким станом речей (іноді в силу моральних переконань). Уявіть емоційний стан, наприклад, десятирічного кота, що сидить у квартирі, бажає продовжити свій рід, який чує крики кішок на вулиці і не має можливості задовольнитись. У тварин немає клімаксу. З віком у них відбувається гормональна перебудова організму і, як наслідок, ветеринарам доводиться оперувати літніх тварин, але вже за клінічними показаннями. Багато тварин приносять з онкологічними патологіями органів розмноження, що вимагають оперативного втручання. Без операції багато проблем просто не вирішуються.
У багатьох виникає питання: а що краще кастрація чи стерилізація?
Стерилізація (вазектомія) - перев'язка (перерізання) сім'явивідних проток у самців або маткових труб у самок. В результаті такої операції тварина не може принести потомство, але вторинні статеві ознаки залишаються (зберігається гормональне тло і відповідно поведінка). Простіше кажучи, самка не зможе народжувати кошенят або цуценят. Поведінка залишиться незмінною: коти мітять, кішки катаються і кричать, кобелі намагаються втекти, а суки привертають їхню увагу. Стерилізація частіше застосовується у розплідниках для виявлення тварин, які готові для зачаття потомства. Для домашніх улюбленців такий метод не гуманний тому що таких тварин з великим ступенем ймовірності потрібно повторно оперувати (але вже з серйозними проблемами). Існує і медикаментозна стерилізація за допомогою крапель, таблеток або уколів. Такі препарати можна придбати в будь-якому зоомагазині або ветеринарній аптеці. Препарати відрізняються діючою речовиною (їх декілька), виробником та тривалістю дії (від кількох тижнів до кількох місяців). Хтось скаже добре і різати не треба. Проте не все так просто. У переважній більшості ці гормональні препарати (є і на травах, але вони не переривають тічку, а діють як заспокійливі та малоефективні) надають побічну дію. Найчастіше побічні явища стають видно через кілька років (але бували і винятки та патології з'являлися через 2 тижні). Найчастіше патології після дачі гормонів: кісти яєчників, залізиста гіперплазія матки, пухлини матки, гідрометра, піометра, внаслідок гормонального збою розвиваються пухлини молочних залоз.
Кастрація - операція, що передбачає повне видалення органів, що виробляють статеві гормони (у самців сім'яники, у самок - яєчники та матку). В результаті близько 88% котів стають менш агресивними, 92% котів (кішок) перестають бродяжничати. Імовірність виникнення пухлин у сук, при ранній кастрації (до першої тічки) близько 0,05%, після першої тічки до 8%, після 2х і більше тічок до 26%. У кішок ризик утворення пухлин знижується на 90% при ранній кастрації (до першої охоти), у віці до 1 року – на 85% у порівнянні з не кастрованими тваринами. Плюсів більше, ніж мінусів. Але є й нюанси. Потрібно пам'ятати, що після кастрації тварини, як індивідуальності, залишаються собою і змінюються звички пов'язані виключно з гормональним фоном тварини. Близько 10% котів можуть продовжувати мітити (при цьому мітка не має запаху, так що підлогу можна протерти, а штори випрати і запахів не буде), приблизно 12% котів б'ються. Багато котів б'ються, обороняючи свою територію, і мітять з тієї ж причини. Це просто природа та інстинкти самців. З "побічних" явищ, пов'язаних з кастрацією: у 10% сук надалі може виникнути ослаблення сфінктера сечового міхура. Найбільш схильні собаки великих порід:
1й – причиною є нестача гормонів (естрогенів).
2й – причиною – ожиріння тварини або запалення сечовивідних органів.
Ожиріння часто зустрічається серед кастрованих тварин. Основною причиною є підвищене споживання корму та зниження рухливості. Після кастрації у деяких тварин спостерігається "вовчий апетит" і якщо улюбленця годувати без обмежень (як часто буває, адже ми дуже любимо наших пухнастих булочок), то "фігура і запливає". Часто внаслідок ожиріння виникає цукровий діабет, панкреатит, проблеми серцево-судинної системи, проблеми опорно-рухового апарату (особливо у великих порід).
Уникнути цих проблем можна за допомогою нормальної годівлі. Усі рекомендації щодо годування тварини після операції можна дізнатися у ветеринарного лікаря.
Міф: Самка має хоч раз народити. Відчути радість материнства. Це твердження не є вірним. Ні кішці, ні собаці не потрібні спогади про "щасливе материнство".
Самка мама доти, доки вона годує малюків. Все. Крапка. Як тільки цуценята чи кошенята відлучаються від грудей – діти та мати один одному ніхто. Материнство обумовлено особливим гормональним тлом тварини і, коли минає період годування малюків материнськам молоком, все минає. У котів та собак немає поняття “сімейних цінностей”. Підрощених дітей самки часто взагалі не впізнають і можуть з ними конфліктувати аж до бійок. Бувають випадки спарювання "матерей" і "синів", "дочок" з "батьками" і "сестер" з "братів" і це не від великої сімейної любові відбувається. Вагітність - стан, пов'язаний з певним дискомфортом та деякою небезпекою для життя самки (авітамінози, глистні інвазії або хвороби можуть бути загрозою для життя матері та її потомства). Пологи - процес, м'яко кажучи, не найприємніший і є загрозою для життя породіллі. У цьому подібні і тварини і люди. У багатьох цей процес проходить нормально і без ускладнень (зараз ми не беремо до уваги деякі породи, у яких з цим дуже часто виникають проблеми та пологи повинні проходити під контролем ветеринара). Але в природі не буває порожнеч і, відповідно, дітородні органи повинні працювати, або їх не повинно бути (у 7 з кожних 10 сук розвивається піометра). Якщо тварина породиста і несе племінну цінність, або просто хочеться мати потомство від даної особини - справа одна. Але якщо тварина не має племінної цінності і перспектива прилаштувати дітей туманна, а за фактом практично дорівнює нулю, то чи варто наражати життя улюблениці на такий ризик і потім морочити собі голову питанням “куди подіти цуценят чи кошенят”?
Оптимальний вік для кастрації (стерилізації) 6-7 місяців. Бажано тварин завчасно вакцінувати (щоб мінімізувати ймовірність зараження вірусними інфекціями), дати глистогінні препарати та обробити від бліх.
Підсумуємо. Якщо ви не займаєтеся племінним розведенням певних порід котів та собак – то краще провести кастрацію тварини. Немає нічого страшного у кастрації домашніх улюбленців.
Каструючи тварину, Ви не тільки вирішуєте проблему з небажаними цуценятами та кошенятами, яких потім потрібно прилаштувати в хороші сім'ї та попереджаєте можливість виникнення проблем із сечостатевою системою у тварини, а й регулюєте кількість бездомних тварин у місті. Небажане потомство опиняється на вулиці, де кожен день цуценята та кошенята наражаються на смертельну небезпеку та гинуть в муках. Чим менше народиться небажаного потомства – тим менше буде бездомних котів та собак на вулицях міста.

 Address:

61031 Kharkov

pr-t Gagarina, 358

      

 Hours:

Mon - Fri 8:00 to 17:30

 

 Veterinary clinic

every day 9:00 to 17:00