Найвідоміша вівчарка Другої Світової Війни

НовиниХарків

А ви знали, що найзнаменитіша вівчарка Другої Світової Війни Джульбарс був особистою собакою харків’янки Діни Волкац?

У роки Другої Світової війни відвагу виявляли не тільки люди. Близько 60 тисяч собак, як породистих, так і звичайних дворняг, було призвані до армії. Собаки допомагали людям на всіх фронтах - шукали міни, витягали поранених з руїн або з бою. Іноді їх використовували як камікадзе - обв'язана вибухівкою собака кидалася під танк і гинула ...

Всього за роки війни собаки підірвали більше трьохсот німецьких танків.

Взимку на санях-нартах, а влітку на невеликих візках собаки доставляли на передовий край боєприпаси, а назад вивозили поранених. Кожна упряжка заміняла трьох-чотирьох санітарів. Всього собаки вивезли з поля бою понад 600 тисяч осіб. Коли санітари через щільний вогню не могли пробратися до пораненого, собаки по-пластунськи підповзали до нього і підставляли той бік, на якому висіла сумка з медикаментами. Чекали, коли солдат перев'яже рану, і тільки потім відправлялися до наступного. Якщо людина була без свідомості, собака лизала його обличчя, поки він не приходив до тями.

Собаки-зв'язкові за роки війни доставили понад двадцять тисяч донесень, протягнули близько 8 тисяч кілометрів телефонних проводів там, де не можна було пройти солдату.

Незважаючи на численні подвиги чотириногих бійців під час війни, єдиною собакою, що отримала медаль «За бойові заслуги», стала вівчарка на прізвисько Джульбарс. Цей собака знайшов в останній рік війни 7468 мін і 150 снарядів, брав участь в розмінуванні палаців над Дунаєм, замків Праги і соборів Відня.

Власницею Джульбарса була Діна Волкац, майбутня дружина головного кінолога країни, підполковника Олександра Мазовера. Ще до війни Діна стала інструктором службового собаківництва в рідному Харкові. У 1941 її, вісімнадцятирічну, направили в Центральну школу службового собаківництва навчати солдатів. Отримавши військове звання молодшого лейтенанта, Волкац приступила до роботи. Вибравши собі собаку, Діна показала її начальнику відділення. Джульбарс був настільки непоказний, що начальник тільки хмикнув: «Гірше собаки знайти не вдалося?»

В кінці війни Джульбарс був поранений і не міг брати участь у Параді Перемоги. Маршал Костянтин Рокоссовський доповів про це Сталіну, і той наказав нести собаку по Червоній площі на своєму кітелі. Вівчарку ніс на руках Олександр Мазовер, і йому було дозволено не карбувати крок і не віддавати честь - він відповідав за збереження дуже цінного бійця 14 штурмової інженерно-саперної бригади.

До речі, харків’янка Волкац виховала собаку-деверсанта Діну, яка підірвала ворожий потяг та залишилася живою.

 Адреса:

61031 Харків,

пр-т Гагаріна, 358

      

 Години роботи підприємства:

ПН - ПТ з 9:00 до 17:30

 

 Ветклініка

кожен день з 9:00 до 17:00