Неврозы у собак.

Статті Ветеринарія
Russian

Костенко В.М., Грушанська Н.Г., к.вет.наук., доценти - Національний університет біоресурсів і природокористування України, v_kostenko@hotbox.ru

В останні десятиріччя значно зросли випадки патології нервової системи у собак. Швидкий науковий прогрес двадцятого і початку двадцять першого століть сприяв виникненню нових методів дослідження, лікування та профілактики, що дозволило боротися із багатьма раніше не виліковними хворобами тварин. Однак, все частіше почали виникати нові захворювання тварин, випадки яких раніше були поодинокими. Це стосується хвороб нервової системи у дрібних домашніх тварин і, зокрема, собак.

Поряд із органічними нервовими хворобами, які в основному й переважали, сьогодні почали домінувати функціональні захворювання нервової системи (неврози та ін.).

У собак почали з’являтися психічні захворювання, причому, вони переважно пов’язані з соціальними процесами. Собака – тварина зграї, а люди її сильно індивідуалізували. У сім’ї, в якій живе тварина, незалежно від своїх якостей вона завжди знаходиться на нижчому ієрархічному рівні. Тому у будь-якому випадку домашня собака – потенційний невротик, оскільки вона живе в неприродному для себе середовищі.

У собак неврози, як патологічний стан центральної нервової системи, перебігають переважно у важкій формі і мають тривалий, хронічний характер. Найбільш схильні до неврозів собаки таких порід, як доберман-пінчер, ротвейлер, тер’єр, гончі, німецькі вівчарки, лягаві. Неврози часто діагностують у сук після родів. Умовно неврози поділяють на загальні, що проявляються порушенням психічних функцій головного мозку, і вегетативні, при яких відмічають переважно порушення вегетативної регуляції.

Дуже часто у собак діагностують неврози, які перебігають у формі фобій. Їх можна визначити як нав’язливі переживання страхів у певному середовищі.

Патологічні стани вищої нервової діяльності можуть розвиватися внаслідок травм центральної нервової системи, її спадкових аномалій, інфекційних і паразитарних захворювань, злоякісних пухлин, отруєнь, порушень режиму годівлі, але, в переважній більшості, неврози розвиваються під дією надзвичайних або надсильних подразників (неочікуваних звуків петарди, вихлопу автомобіля, ударів блискавки, звуків і вигляду феєрверку тощо), при недотриманні методики дресирування або виховання собаки, зміні господаря, невміло організованих ветеринарних заходах, грубому поводженні з твариною та ін. Нерідко неврози виникають на фоні дефіциту вітамінів групи В, особливо тіаміну, а також макро- і мікроелементів (йоду, магнію, калію та ін.).

Крім цього, перебіг неврозу визначається індивідуальними особливостями тварини, початковим станом вищих відділів мозку і станом організму на момент дії стресових чинників. На фоні зміненого функціонального стану нервової системи звичайний по силі подразник може набувати нових властивостей, ставати надзвичайним і провокувати виникнення неврозу.

Тому, для попередження неврозів і фобій передусім необхідно поступово тренувати нервові процеси, підвищувати складність навичок, силу подразників, тривалість занять та ін. Для цього дотримуються правил дресирування, утримання та експлуатації собак, особливо службових порід. При цьому, слід уникати невиправдано частих змін власника, обслуговуючого персоналу, ретельно, згідно інструкцій, проводити ветеринарні заходи (взяття крові, вакцинації, хірургічні втручання).

 Адреса:

61031 Харків,

пр-т Гагаріна, 358

       

 Години роботи підприємства:

ПН - ПТ з 9:00 до 17:30

 

 Ветклініка

кожен день з 9:00 до 17:00