Этиологическая структура лептоспироза собак в г. Суми.

Этиологическая структура лептоспироза собак

Авторы: Решетило О.І., канд. вет. наук, доцент, Сумський національний аграрний університет, м. Суми. Нікіфорова О.В., канд. вет. наук, доцент, Харківська державна зооветеринарна академія, м. Харків. E-mail :ixodes1795@gmail.com

Актуальність проблеми

Лептоспіроз (Leptospirosis) – природно-осередкова хвороба сільськогосподарських, домашніх, промислових і диких тварин, що проявляється в типових випадках лихоманкою, жовтяницею, гематурією, некрозом слизових оболонок та шкіри, у свиней – масовими абортами, народженням і загибеллю нежиттєздатного молодняку. До лептоспірозу сприйнятлива людина.

На сьогоднішній день проблема лептоспірозу в Україні залишається актуальною, не дивлячись на значні зусилля лікарів ветеринарної та гуманної медицини. Це зумовлено не лише економічними збитками, які спостерігаються при ураженні продуктивних і домашніх тварин, але і тим, що лептоспіроз є зооантропонозом, від якого може загинути і людина.

У м. Суми реєструється лептоспіроз у собак домашнього утримання і у безпритульних собак.

Мета роботи – встановлення етіологічної структури лептоспірозу собак.

При визначенні етіологічної структури лептоспірозу собак у м. Суми встановлено, що в основному хворобу викликає Leptospira interrogans var. Icterohaemorragiae – 36,4 % випадків та Leptospira interrogans var. Canicola – 27,9 % випадків.

Важливу роль в етіології лептоспірозу собак відіграють також Leptospira interrogans var. Sejroe та Leptospira interrogans var. Grippotyphosa – по 12,7 % випадків. Значно рідше лептоспіроз у собак викликали Leptospira interrogans var. Bratislava – 4,3 % випадків, Leptospira interrogans var. Hebdomadis – 3,6 % випадків та Leptospira interrogans var. Pomona – 2,4 % випадків.

Таким чином серед поголів’я собак у м. Суми циркулюють лептоспіри 7 серологічних груп, тоді як до складу вакцин, що застосовуються для профілактики лептоспірозу собак Nobivak Lepto, Eurican Lepto, Vanguard 5L, Vanguard 5 Plus входять антигени 2-ох серогруп – Canicola та Icterohaemorrhagiae, до складу вакцини Biocan Lepto – антигени 3-ох серогруп – Canicola, Icterohaemorrhagiae, Grippotyphosa, до складу вакцини Duramunae Max 5/4L – антигени 4-ох серогруп – Canicola, Icterohaemorrhagiae, Pomona, Grippotyphosa.

У собак, хворих на лептоспіроз, виявляли антитіла до лептоспір однієї, двох, трьох і чотирьох серологічних груп в титрах від 1:50 до 1:3200.

Як правило, лептоспіроз у собак, викликаний Leptospira interrogans var. Canicola та Icterohaemorrhagiae мав гострий перебіг, рідше підгострий і хронічний перебіг тоді як лептоспіроз у собак, спричинений лептоспірами інших серологічних груп мав хронічний і підгострий, рідше гострий перебіг.

Діагноз встановлювали комплексно з урахуванням епізоотичного стану, характерних клінічних ознак хвороби та лабораторних досліджень (виявлення антитіл до лептоспір в діагностичному титрі – 1:50 і більше в сироватці крові хворих собак у реакції мікроаглютинації).

Висновки

  1. Лептоспіроз собак в м. Суми в основному викликають лептоспіри серогруп Icterohaemorrhagiae – 36,4 % випадків та Canicola – 27,9 % випадків, менше – лептоспіри серогруп Sejroe – 12,7 % випадків та Grippotiphosa – 12,7 % випадків, рідко – лептоспіри серогруп Bratislava – 4,3 % випадків, Hebdomadis – 3,6 % випадків та Pomona – 2,4 % випадків.
  2. Вакцини, що застосовуються для профілактики лептоспірозу собак не дозволяють надійно профілактувати хворобу так як серед поголів’я собак у м. Суми циркулюють лептоспіри 7 серологічних груп, а до складу вакцин різних фірм входить від двох до чотирьох. Всі лептоспіри 7 серогруп є небезпечними для людини.

Література

  1. Зон Г.А. Щодо епізоотичної ситуації та етіологічних факторів лептоспірозу на Сумщині / Г.А. Зон, М.Г. Часник, О.О. Татарінцева – Ветеринарна медицина України. – 2001. – № 6. – C. 21–22.
  2. Кучерявенко О.О. Методично-практичні рекомендації щодо контролю осередків та оцінки епізоотичної ситуації з лептоспірозу в тваринництві / О.О. Кучерявенко. – К., 2003. – 48 с.
  3. Малахов Ю.А. Лептоспироз животных/ Ю.А. Малахов, А.Н. Панин, Г.Л. Соболева. – Ярославль: ДИА – Пресс, 2000. – С. 243–245.

 Адреса:

61031 Харків,

пр-т Аерокосмічний, 358

       

 Години роботи підприємства:

ПН - ПТ з 9:00 до 17:30

 

 Ветклініка

кожен день з 9:00 до 17:00