Будьте обережні у спекотну погоду!

Яка собака може отримати тепловий удар? На жаль, будь-яка.

Але в зоні особливого ризику:

- щенята до 5 місяців через відсутність недосконалого теплообміну

- молоді собаки до 2-х років, які прожили максимум одне літо і не факт, що спекотне

- собаки з укороченою мордою (брахіоцефали)

- собаки із захворюваннями серцево-судинної та дихальних систем (колапс трахеї, серцева недостатність та ін.)

- повні собаки, причому будь-який надлишок ваги, навіть невеликий, це вже ризик, тому що серцю доводиться працювати активніше і більше для охолодження жиру, а не м'язів

- дуже волохаті собаки, що не перелиняли до спеки - якщо підшерстя занадто багато або шерсть звалялася, вона перестає виконувати роль повітряної подушки і стає «шубою»

- гладкошерсті темні собаки, тому що у них занадто мало шерсті, щоб забезпечити повітряну подушку між гарячим повітрям і тілом, а темна шерсть швидко нагрівається на сонці

- літні собаки через порушення теплообміну, слабке серце, зниження якості шерсті

- собаки, що прожили частину життя в помірному або холодному кліматі і перевезені на південь - їх організм звик боротися з холодом, а не зі спекою.

Як НЕ МОЖНА захищати собаку від спеки?

- Не можна обливати водою спину і голову, якщо собака може виявитися на сонці! Шерсть, навіть якщо її не дуже багато, забезпечує хоча б мінімальний захист від сонця. Якщо намочити гладкошерсту собаку - то на сонці шерсть миттєво прогріється до шкіри. Якщо намочити пухнасту собаку - підшерсток довго не сохне і парниковий ефект ще більше.

- Не можна занурювати собаку повністю в холодну водойму в спеку! Різкий перепад температури може викликати у собаки, як і у людини, сильні спазми, збої в роботі серця і легенів, аж до зупинки серця.

Тому спочатку дайте собаці звикнути до температури води, не пускаючи її глибоко в воду. Нехай постоє лапами у воді, потім зануриться до черева. Якщо все в порядку - можна поступово відпускати далі, але не давати перебувати в холодній воді довго.

- Не можна прикладати до собаки, що страждає від спеки компреси з льодом! Різкі перепади температури не корисні для собак так само, як і для людей.

- Не можна поїти собаку крижаною водою! Це може викликати як спазми, так і проблеми з легенями/шлунком/серцем.

- Не можна накривати собаку мокрою тканиною зверху! Звичайна мокра тканина притискає шерсть собаки, заважає їй вентилюватися, а сама швидко нагрівається. Короткочасне загортання собаки в мокру прохолодну тканину буває необхідним, але постійно перевіряйте, засовуючи руку під тканину - чи не стає собака гарячішою, ніж була. Якщо шерсть стала теплою, а не холодною - терміново прибирайте тканину.

- Не можна стригти пухнастих собак до зовсім короткої шерсті! Шерсть це природний захист собаки від сонця і несприятливих умов середовища. До того ж є типи вовни, які взагалі стригти не рекомендується через можливих порушень її зростання.

Як правильно допомогти собаці під час спеки?

- Гуляйте рано вранці і пізно ввечері і не давайте собаці занадто активно рухатися. Якщо собаці мало активності - давайте більше пошукових ігор, ходіть новими маршрутами, де вона буде більше нюхати.

- Якщо довелося вийти під сонце, обов'язково візьміть з собою прохолодну воду і миску. Уникайте асфальту і намагайтеся гуляти тільки по тіні. Якщо помітили важке дихання - запропонуйте собаці воду. Вона охолоджується за допомогою рота і дихання і втрачає багато вологи.

- Беріть з собою на прогулянки пляшку холодної (не крижаної!) води. Якщо помітили ознаки задишки у собаки - дуже сильно висунутий язик, прискорене дихання - намочіть їй груди між лапами, живіт і пах, як можна краще промокуючи шерсть руками, щоб дістатися до шкіри. Але не мочіть голову і спину!

- Якщо ваша собака в зоні ризику або важко переносить спеку - обов'язково придбайте охолоджуючу попону для собак. Ркомендують попони з декількох шарів спеціальної тканини, які потрібно намочити і які тримають прохолоду до 2х годин і відбивають сонячне світло.

Такі попони є у вигляді жилетів на грудну клітку собаки (підійдуть активним собакам і собакам з проблемною спиною/попереком). А є великі попони, які закривають собаку з усіх боків від шиї до хвоста.

- Обов'язково вичісуйте весь зайвий підшерсток у вашої собаки. Не всі собаки і не завжди вчасно линяють до спеки, а багатьом з них потрібна допомога під час линьки.

Якщо ваша собака линяє довго або важко - варто завчасно звозити її на експрес-линьку до грумера щоб вона «віддала» максимум зайвого підшерстя до спеки.

- Якщо у вас літня і ДУЖЕ волохата собака (кавказець, тібет, чау-чау та ін.) - подумайте щодо гігієнічної стрижки. Це не стрижка наголо або зовсім коротко! а прибирання надмірної довжини шерсті. Так, якість шерсті швидше за все впаде після стрижки, але собаці стане набагато легше переносити спеку.

- Якщо ви везете собаку в машині без кондиціонера або у вас вдома дуже-дуже жарко - добре допомагають охолоджуючі килимки. Найкраще ті, в яких є спеціальний наповнювач.

- Стежте за тим, щоб у собаки завжди була в доступі прохолодна свіжа вода. Влітку її треба міняти частіше, так як собаки від спеки дихають з відкритим ротом, у них виділяється багато слини і вона потрапляє у воду при питті. Якщо собака буде мало пити в спеку - вона перегріється в кілька разів швидше.

- Якщо вам необхідно надіти на собаку намордник - категорично уникайте одягати тісні намордники, особливо нейлонові! Навіть на 10 хвилин. Намордник повинен бути дуже вільним, щоб собака легко відкривала рот і могла вивалити язик хоча б частково.

- Будь ласка, ні в якому разі не залишайте собаку в машині без працюючого кондиціонера!!! У 30-ти градусну спеку собака може отримати тепловий удар за 5 хвилин перебування в машині, залишенвій в тіні з відкритими вікнами.

Тривожні сигнали або стадії теплового удару:

1 стадія

Буває не завжди. Собака злегка млява, мало зацікавлена, гірше їсть, менш активно реагує на ласощі, намагається лягти в тіні. На прогулянці починає відставати, рухається повільніше, ніж зазвичай. Може іноді спотикатися. Може лягати в тіні і відмовляти йти далі, лягати в канави, в воду біля берега. Виглядає стомленою без серйозних навантажень.

2 стадія

Собака починає сильно вивалювати язик, відтягуючи куточки рота назад. Язик при цьому темного або дуже яскравого кольору. Можна акуратно відсунути нижню повіку собаки і подивитися колір слизових. Якщо вони дуже червоні і для вашої собаки це нехарактерно, значить, собака починає перегріватися.

3 стадія

Язик і слизові темніють, собака починає дихати прискорено, боки «ходять ходором». Зазвичай супроводжується сухістю слизових. Собака може лягати на бік і відмовляється кудись йти, не їсть, але з жадібністю п'є. Задишка не проходить незважаючи на вжиті заходи по охолодженню собаки. При вимірюванні температури - вона підвищена, але не набагато.

Це вже небезпечний стан, який вимагає термінових заходів (читати нижче).

4 стадія

Собаці погано. Вона майже не рухається, дихає дуже часто, поверхнево, так що трясеться все тіло. Слизові можуть бути як дуже темні, так і дуже бліді. Буває підвищене слиновиділення, слина може буквально литися з рота. Це означає, що собаку почало нудити. Через це вона відмовляється від води (небезпечна ознака), якщо заливати в рот ковтає насилу, може кашляти і давитися водою. Якщо собаку підняти на ноги спостерігається невелика розкоординація і сильна слабкість.

Дуже небезпечний стан, але ви ще можете допомогти собаці самостійно.

5 стадія

У собаки починаються судоми - від слабких посмикувань кінцівок або голови і до сильних спазмів м'язів. Собака дуже цим налякана або знаходиться в напівнепритомному стані.

Негайно до лікаря, собаці необхідна професійна допомога!

 

Що робити, якщо вам здається, що у собаки тепловий удар?

Помірна допомогу в легких випадках:

1. Помістіть собаку в тінь, знайдіть прохолодне місце

2. Напоїть собаку прохолодною (не крижаною!) водою

3. Прикладіть до живота і паху прохолодні предмети (пляшки з холодною, але не крижаною водою, наприклад, або змочену в холодній воді тканину)

4. Можна занурити собаку до середини тулуба в прохолодну, але не крижану воду (ванна, канава, водойма)

5. Помістіть собаку на охолоджуючий килимок, надіньте попону, змочену в холодній воді, прикладіть прохолодний предмет/тканину до потиличного горба (на потилицю собаки)

6. Слідкуйте за диханням і кольором слизових. Якщо собака турбується - перевірте чи не нагрілися предмети біля живота або собака під попоною

7. Якщо собака дуже прохолодна, але турбується - дайте їй відійти в бік. Можливо, падіння температури було занадто різке і собаці стало холодно.

8. Спостерігайте за собакою не менше кількох годин, не давайте їй виходити на сонце, залишатися в замкнутих приміщеннях типу машини, довго перебувати на спеці без охолодження

9. Намагайтеся найближчі 2-3 тижні не допускати повторного перегріву. Нажаль, собака після перегріву більш схильна до впливу високих температур

Серйозна допомога і подальші дії:

1. Якщо у собаки ознаки теплового удару - тобто 3-4 стадія - потрібні термінові заходи

2. При наявності машини з кондиціонером, потрібно напоїти собаку прохолодною водою (навіть силою), взяти з собою охолоджуючі предмети, за цей час охолодити повітря в машині і терміново їхати до лікаря

3. Якщо в машині немає кондиціонера або їхати дуже далеко і довго, а у собаки не спостерігаються судоми - то спробуйте охолодити собаку самостійно. Це важливо робити поступово!

4. Якщо ви на прогулянці і далеко від будинку, шукайте поблизу воду. Калюжа з нагрітою водою не підійде! Потрібна прохолодна, але не холодна вода або низина з прохолодною землею.

5. Не можна повністю занурювати собаку в холодну воду або поливати її крижаною водою! Охолодження має бути поступове. Починайте охолоджувати пах, груди і живіт. Прикладіть прохолодний предмет/тканину до потиличного горба (на потилицю собаки), частіше міняйте, якщо швидко нагрівається

6. Обов'язково напоїть собаку, навіть якщо доведеться насильно заливати воду їй в рот!

7. Якщо ви вдома або швидко до нього дісталися, а собаці погано - перше що потрібно зробити, це спробувати напоїти собаку. Друге - охолодити її. Підійдуть навіть мокрі холодні простирадла/рушники, але їх треба часто міняти, так як вони моментально нагріваються

8. Якщо собака категорично не п'є, у неї спостерігається нудота або блювота - вам доведеться терміново їхати до ветеринара або викликати його додому для постановки крапельниці. Якщо ви самі вмієте ставити підшкірну крапельницю - відмінно! Головне, уточнити кількість введеного під шкіру фізрозчину або розчину Рінгера у ветеринара в залежності від розмірів вашої собаки.

9. Якщо у вас є електронний тармометр - міряємо температуру собаки ректально. Вона повинна повільно опускатися до нормальної температури вашої собаки (ви повинні знати нормальну температуру вашої собаки, так як індивідуально за віком і породою значення можуть відрізнятися майже на градус)

10. Якщо собаку почало морозити, якщо вона відсувається від охолоджуючих предметів або вибирається з ванни з прохолодною водою, якщо температура сильно або різко впала - терміново потрібно дати собаці зігрітися. І стежити, так як температура знову почне рости і собаку знову треба буде охолоджувати.

11. Зазвичай потрібно не менше 2-3 годин, щоб небезпека минула. Але собака буде погано себе почувати ще 6-12 годин. Якщо ви коли-небудь отримували тепловий удар, то ви знаєте, що потім ще довго болить голова, нудить і сил немає. Собаки менше показують свій стан, але їм не краще.

12. ДУЖЕ ВАЖЛИВО! Якщо у вас залишилися підозри, що собака не повернулася в норму - на наступний день потрібно поїхати до ветеринара. Потім через 2-3 тижні обов'язкове повторне відвідування.

АЛЕ навіть якщо все обійшлося - обов'язково через 3 тижні-місяць відвідайте ветеринара. На жаль, тепловий удар не проходить безслідно. Найчастіше він дає ускладнення на серце.

13. ПІСЛЯ теплового удару ваша собака не менше 2-х років буде перебувати в зоні підвищеного ризику по перегріву! Вона буде гірше переносити підвищені температури, сильніше на них реагувати і легко знову отримає більш серйозний тепловий удар.

Тому бережіть собаку в спеку, не виводьте на сонце, уникайте активних навантажень при +20 і більше градусах, не залишайте в задушливих приміщеннях, купіть охолоджуючу попону і вчасно поїть собаку. І головне - уважно слідкуйте за її станом.

Все погано, собака без свідомості або у неї судоми:

Це та ситуація, коли вам необхідна допомога. Негайно звертайтеся до ветеринарної клініки!!!

На жаль, такий сильний тепловий удар швидше за все дасть серйозні наслідки для здоров'я вашої собаки. І перегрівати її не можна буде протягом всього її життя.

Будь ласка, бережіть своїх улюбленців!

 

PS Зараз багато хто водить своїх собак купатися. Друзі, собаки не народжуються з умінням плавати! Собака може потонути!

Якщо собака почала бити передніми лапами по воді - значить, у неї не працюють задні лапи, вона намагається «вилізти», а не виплисти. При цьому витрачаючи величезну кількість сил. Якщо ви побачили таку поведінку собаки, коли вона практично на одному місці б'є передніми лапами по поверхні води - терміново рятуйте собаку!

Якщо ваша собака боїться води або не любить її, під час плавання нервує і прагне якнайшвидше вибратися на сушу - стежте, щоб собака не впала в глибоку воду.

Якщо вона зануриться з головою в воду, вона запанікує, швидше за все не зможе втриматися на поверхні води і швидко захлинеться ((

Будь ласка, вчіть своїх собак не боятися води і добре користуватися своїм тілом на воді! Якщо поруч є швидка річка/ уже глибока водойма зі стрімкими берегами або ви подорожуєте з собакою на човні - надягайте на собаку спеціальний плавальний жилет. Це може врятувати їй життя.

 Адреса:

61031 Харків,

пр-т Аерокосмічний, 358

       

 Години роботи підприємства:

ПН - ПТ з 9:00 до 17:30

 

 Ветклініка

кожен день з 9:00 до 17:00