У грудні 2019 року вдруге за всю історію нашого міста було проведено незалежний підрахунок безпритульних собак у Харкові. Перший підрахунок проводився у 2013 році. Тоді для визначення ефективності впровадженої у Харкові Програми регулювання чисельності безпритульних тварин, в рамках підписаного договору про співпрацю між британською зоозахисною організацією NATUREWATCH і Департаментом житлового господарства Харківської міської ради, британська сторона провела незалежний підрахунок безпритульних собак у місті.
Як відомо, оцінкою будь-якої програми регулювання чисельності безпритульних тварин є зменшення їх кількості.
У грудні 2019 року силами виконавців підрахунку, а саме: кафедри прикладної біології, водних біоресурсів і мисливського господарства ім. професора А.С. Тертишного , Харківського територіального відділення «Горизонт» Федерації службово-спортивного собаківництва України, відповідно до методики, розробленої Міжнародним Товариством захисту тварин (WSPA), і рекомендованої Міжнародною коаліцією поводження з тваринами-компаньйонами (ICAM), що визнана в усьому світі, було проведено новий підрахунок безпритульних собак у Харкові.
У результаті ми маємо: загальна кількість безпритульних собак станом на грудень 2019 року - 629, плюс / мінус 15% (методологічно прийнятна похибка). З виявлених 629 тварин, 40% ймовірно домашні, що знаходяться на вулиці у самовигулі. Нагадуємо, що 629 - це майже на 40% менше, ніж у 2013 році. Такого результату вдалося досягти завдяки впровадженню європейського методу регулювання чисельності безпритульних собак: відлов-притулок-господар.
У порівнянні з даними організації Animal-id.net, яка здійснює підрахунки безпритульних собак в інших містах України, цей показник є найкращим! Для прикладу: підрахунок в Києві - 82 собаки на 100 тис.населення, Миколаєві - 928,4 собаки на 100 тис. населення, Одесі -179,8 собаки на 100 тис населення, Дніпрі - 235 собак на 100 тис населення, Харків - 43 собаки на 100 тис населення.
Вочевидь, якщо порівнювати з попередніми роками, кількість собак зменшилася. Незважаючи на те, що собаки регулярно відловлюються, вони знову з'являються на вулицях. Два основних джерела появи собак-безхатьків на вулиці: домашні тварини (самовигул, викинуті, загублені), а також неконтрольоване розмноження собак-безхатченків на закритих промислових зонах. У рекомендаціях зазначено, що слід приділити найбільшу увагу інформаційній роботі з населенням про відповідальне утриманні тварин, а саме - недопущення неконтрольованого розмноження та самовигулу, і продовження проведення комунальним підприємством “Центр поводження з тваринами” програми пільгової стерилізації домашніх улюбленців для малозабезпечених та соціально незахищених верств населення.