Дотримання правил особистої гігієни ш профілактікі при утриманні та лікуванні собак та кішок.

СтатьиВетеринария

Доклад к III Международной научно-практической конференции «ЖИВОТНЫЕ-КОМПАНЬОНЫ В СОВРЕМЕННОМ ОБЩЕСТВЕ: ПРОБЛЕМЫ СОДЕРЖАНИЯ И ОБРАЩЕНИЕ»

Соломон В’ячеслав Віталійович

Національний університет біоресурсів і природокористування України

доцент кафедри гігієни та санітарії ім. А.К. Скороходька, Україна.

solomon283@mail.ru

Домашні тварини, з давніх часів, є компаньйонами людини. Але тварини так як і люди можуть бути носіями, хворіти та передавати велику кількість антропозоонозних захворювань. Антропозоонози - спільні хвороби людини і тварин, заразні або паразитарні вони передаються людині внаслідок контакту з хворою твариною, наприклад: сибірська виразка, сказ, лептоспіроз, трихінельоз, бруцельоз, туляремія, ехінококоз, токсоплазмоз, мікроспорії тощо. Таким чином, господарі тварин, лікарі ветеринарної медицини та пересічні громадяни, що контактують з тваринами, зокрема собаками та котами, хворими антропозоонозами у вираженій або прихованій формі є потенційними джерелами зараження при недотриманні правил особистої гігієни та профілактики. Як приклад, можна навести безліч випадків. У незнайомої людини була придбана, здорова на вигляд, собака. Протягом певного часу господарі не проводили загального та лабораторного обстеження у ветеринарній лікарні. У сім'ї народилася дитина з ознаками каліцтва, викликаного токсоплазмозом. Джерелом занесення інвазії в організм вагітної матері послужила, куплена собака (у неї був виявлений токсоплазмоз). Щодо даного захворювання існує статистика, що більша частина населення людей нашої країни хворіють токсоплазмозом. Джерелами інфекції є безпосередній контакт з хворими тваринами, продуктами їх життєдіяльності, недотриманні правил власної гігієни. Щоб запобігти випадкам зараження лікарям ветеринарної медицини, персоналу що обслуговує тварин, власникам собак і кішок необхідно суворо дотримуватися ветеринарно-санітарних правил, особистої гігієни та профілактики при догляді за тваринами. Так, у ветеринарних лікарнях категорично забороняється здійснювати прийом, лікування тварин що не щеплені від сказу. У притулках вперше завезені тварини зобов’язані ставитись на карантин та деякий час вести за ними спостереження. Особливо небезпечні тварини для дітей, які більш чутливі до зараження антропозоонозами. Особи, які обслуговують службових собак на заняттях, під час чищення тварин і прибирання приміщень, де вони утримуються, зобов'язані бути в комбінезонах або спеціальних фартухах і періодично прати і знезаражувати їх. Негігієнічно допускати домашніх тварин на диван, ліжко, крісло, на кухню, а також обіймати і цілувати їх. Слід добре пам'ятати, що утримання більше однієї собаки або кішки погіршує санітарний стан приміщення в рази, будь то квартира, вольєр чи клітка.

Для того щоб, собаки і кішки не заражали людей, необхідно періодично доставляти їх у місцеві ветеринарні лікарні для огляду, діагностичних обстежень та лікувально-профілактичних обробок: щеплень, дегельмінтизації тощо. Кожна людина після контакту з собакою чи кішкою повина обов’язково вимити руки з милом. Приймаючи тварин у ветеринарних клініках лікарі ветеринарної медицини зобов’язані використовувати чисті халати та одноразові гумові рукавички це дозволяє зменшити ризик зараження від тварин та передачу хвороб іншим тваринам. Місця прийому тварин після кожного пацієнта обов’язково дезінфікуються. З метою запобігання виникнення та поширення інфекційних захворювань собак та котів, у ветеринарних лікарнях, притулках та стаціонарах потрібно періодично (кожні 10 днів) проводити дезінфекцію та дезінсекцію місць утримання чи перебування тварин, предметів догляду за тваринами транспорту та одяг персоналу що контактують з тваринами. Тварин, які безпричинно нанесли травми людям, обов’язково оглядає лікар ветеринарної медицини, після чого їх піддають10-денному карантину. За відсутності ознак захворювань тварин вакцинують проти сказу.

Дотримуючись ветеринарних санітарно-гігієнічних вимог щодо утримання собак і котів та правил особистої гігієни при лікувально-профілактичних міропріємствах зменшує ризики поширення інфекційних, паразитарних хвороб тварин, а також антропозоонозів.

 

  1. Борисевич В.Б. Заразные и незаразне болезни собак / В.Б. Борисевич, Б.В. Борисевич – К.: Кировоградское гос.изд.-во, 1997. – 436 с.
  2. Гігієна та годівля собак: навчальний посібник / [ Укладачі: М.О. Захаренко, Д.А. Засєкін, В.М. Поляковський та ін. ] – Ж. Вид-во Євенок О.О., 2010. – 165 с.

 

 Адрес:

61031 Харьков,

пр-т Гагарина, 358

      

 Часы работы предприятия:

ПН - ВС с 9:00 до 17:30

 

 Ветклиника

ПН - ВС с 9:00 до 17:30